Kędzierzyn-Koźle

Kędzierzyn-Koźle

Kędzierzyn-Koźle to miasto na Opolszczyźnie, w którym kulturę dawkujemy po mistrzowsku w sposób niezwykle naturalny.


Dawka kultury
Kędzierzyn-Koźle stawia na kulturę. Oprócz Międzynarodowego Przeglądu Orkiestr Dętych zapraszamy na cykliczne „Dni Twierdzy Koźle”, czyli żywą lekcję historii, podczas których możemy przenieść się w czasy Napoleona Bonapartego, kiedy Koźle było twierdzą.
„Publicystyka”, czyli Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych oraz Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystycznej i Poezji Śpiewanej „Wrzosowisko” przyciągają szerokie grono miłośników filmów i muzyki. Zaś najmłodszy stażem Festiwal Mikołaja z Koźla przenosi melomanów aż do średniowiecza.
Dzięki konkursowi „Krajobrazy Słowa” anonimowi literaci mają szansę zaprezentować swoją twórczość szerokiemu gronu odbiorców. Z kolei „Targi Książki nad Odrą” to wielkie święto pisarzy, wydawców, a przede wszystkim osób, które kochają czytać książki.
To tylko kilka z licznych wydarzeń, którymi miasto żyje przez cały rok. Wszystkie razem stanowią nasz wkład w dojrzałą kulturę, opartą o zawsze aktualne potrzeby wyrażania twórczości i obcowania z nią na co dzień.


W Kędzierzynie-Koźlu przygodę z teatrem rozpoczął wybitny polski aktor Jerzy Kamas, zaś niezwykle utalentowany muzyk Marek Raduli tu właśnie spędził większą część swojego życia.


Miasto mistrzów
Kędzierzyn-Koźle, to także miasto sportu. Pływamy, biegamy, gramy w tenisa, bierzemy udział w triathlonie. Naszą wizytówką są również osiągnięcia w lekkiej atletyce. Jeśli trzymać się zasady, że w sporcie liczą się wyniki, Kędzierzyn-Koźle zdecydowanie stoi na podium. Tym bardziej, że Kędzierzyn-Koźle to dumna historia siatkarskich mistrzów, niegdyś Mostostalu-Azoty, dzisiaj ZAKSY Kędzierzyn-Koźle wielokrotnego Mistrza Polski i zdobywcy Pucharu Polski. Mówi się o nas jako o stolicy polskiej siatkówki właśnie dlatego, że mamy niesamowitych i zaangażowanych kibiców.


Z Kędzierzyna-Koźla pochodzi ambasador sportu bez granic, wielokrotny międzynarodowy mistrz – parabadmintonista Bartek Mróz.


Mamy to w naturze
Kędzierzyn-Koźle otoczone jest lasami poprzecinanymi ścieżkami rowerowymi. Mieszkańcy każdego osiedla mają dostęp do terenów zielonych, a na terenie miasta znajduje się wiele ciekawostek przyrodniczych. Przepływające przez miasto Kanał Gliwicki, Kanał Kłodnicki, czy rzeka Odra, tworzą niezwykle malowniczy krajobraz, przyczyniając się do dużej różnorodności fauny i flory. Żeglowność Odry daje możliwość czynnego spędzaniu wolnego czasu, na przykład poprzez udział w sezonowych spływach kajakowych, których organizację umożliwia kilka przystani zlokalizowanych nad rzeką w różnych częściach miasta. Na jednej z nich, przystani „Szkwał”, co roku witamy pływadła - ciekawe konstrukcje pływające, które w ciągu dwóch dni pokonują rzeką maratoński dystans 42 kilometrów dzielący Racibórz i Kędzierzyn-Koźle.
Różnorodność gatunków roślin i zwierząt, pomniki przyrody, zabytki, kapliczki, cmentarze i pozostałości z okresu powstań śląskich i II wojny światowej tworzą swoistą mapę miejsc w mieście wartych odwiedzenia. Tu można podziwiać zabytkową śluzę z 1830 r., zabytkowe wieże ciśnień, czy też sławięcicki pawilon ogrodowy z XVIII wieku. Z tego samego okresu pochodzi także zlokalizowana w naszym mieście tzw. Baszta Montalemberta. Stanowiąca fragment rozbudowywanych wówczas umocnień fortyfikacyjnych miasta to ówczesny „krzyk mody” budownictwa militarystycznego i perełka architektoniczna na skalę Europy.


Czy wiesz, że Kędzierzyn-Koźle ma 40 procent powierzchni zielonej? W naszych lasach żyją jelenie, daniele, sarny, dziki, lisy, zające, słonki oraz orlik biały i bocian czarny. Mamy pomniki przyrody, stanowiska rzadkich gatunków chronionych roślin, w tym sosny limby, wawrzynka wilczełyko czy lilii złotogłów.