Trzebinia

Trzebinia

Gmina Trzebinia (położona w zachodniej części Małopolski, w połowie drogi pomiędzy Krakowem a Katowicami) obejmuje miasto Trzebinię oraz 10 sołectw, a jej teren zamieszkuje około 34 tys. mieszkańców. Dobrą komunikację zapewnia rozbudowany układ dróg, w tym autostrada A4 oraz korzystne połączenia kolejowe.


Oferowane przez naszą gminę atrakcje stanowią doskonałą propozycję na jedno- lub dwudniową wycieczkę dla zainteresowanych wypoczynkiem w gronie rodziny lub przyjaciół, zwłaszcza w formie wyprawy rowerowej. Atutem Trzebini są duże kompleksy leśne, stanowiące aż 43% powierzchni gminy, z bogatym runem zapraszającym na jagody i grzybobranie. Zróżnicowana rzeźba terenu oraz bogate podłoże przyczyniają się do występowania na terenie gminy Trzebinia lasów mieszanych, borów sosnowych, buczyny i łęgów. Najwspanialszym przykładem piękna naturalnego drzewostanu jest położona w południowo - wschodniej części gminy Puszcza Dulowska, należąca do Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych. Specyficzny charakter temu kompleksowi leśnemu nadają żeremia bobrów, dzięki którym powstają znaczne obszary zalewisk i terenów podmokłych, gdzie osiedlają się nie występujące tu dotąd gatunki roślin i zwierząt.


Liczne na terenie Trzebini skały wapienne stanowią forpocztę tworów geologicznych, spotykanych tylko na terenie Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Urozmaicenie budowy geologicznej terenów Trzebini w dwóch miejscach powoduje występowanie zjawisk unikatowych w skali Europy: w południowej części gminy, na terenie sołectwa Bolęcin znajduje się zupełnie nietypowy dla wapieni diploporowych z okresu triasowego wysoki na kilkanaście metrów ostaniec, zwany skałką triasową, natomiast we wschodniej części gminy, na terenie sołectwa Karniowice można zaobserwować odsłony niezwykle rzadko spotykanego wapienia słodkowodnego, zwanego martwicą karniowicką.


Do ciekawych i godnych polecenia miejsc o walorach przyrodniczych, rekreacyjnych i turystycznych należą także: rezerwat przyrody „Ostra Góra" - powołany dla ochrony buczyny karpackiej i będący przykładem występującego gdzieniegdzie na Jurze reliktowego lasu górskiego (najstarsze rosnące w nim drzewa liczą sobie nawet 200 lat) oraz najwyższe na terenie miasta Trzebinia wzniesienie, gdzie znajduje się jedno z najokazalszych w gminie stanowisk dziewięćsiła bezłodygowego - Bożniowa Góra.


Zwolennikom aktywnego wypoczynku nad wodą polecamy ośrodki rekreacyjne: zlokalizowany na terenie dawnego kamieniołomu Ośrodek Rekreacyjny „Balaton", który jest po przebudowie. Obiekt prezentuje się bardzo okazale, a do dyspozycji wypoczywających są trzy pływające baseny. Najmniejszy basen dla dzieci ma wymiary 16 na 6 metra i głębokość 0,8 m. Wymiary dwóch większych o głębokości 1,8 m to 21 na 20 m. Do każdego prowadzą szerokie pomosty. Do tego jest piaszczysta plaża z leżakami i parasolami, nowe ścieżki, oświetlenie i parking dla rowerów. Nad największym w gminie zbiornikiem wodnym o powierzchni blisko 54 ha – Ośrodek Rekreacyjny „Chechło”, który w kwietniu br. został otwarty po modernizacji, teren zmienił się nie do poznania. Można tu korzystać z nowych atrakcji, m.in. ze „ścieżki zdrowia” ze stanowiskami do ćwiczeń czy drewnianych pomostów. Poszerzono piaszczystą plażę i wytyczono boiska do gry w piłkę siatkową i badmintona, plac zabaw oraz miejsce do biwakowania. Powstało tu także kilka nowych budynków: dwa pawilony sanitarne z przebieralniami, prysznicami i toaletami, pawilon spotkań z zadaszoną werandą oraz hangar na łodzie. Nad Chechłem powstał też zadaszony parking dla rowerów oraz 102 miejsca postojowe dla samochodów. Możliwość atrakcyjnego spędzenia czasu dla osób w każdym wieku oferuje też kryta pływalnia Aqua Planet w Trzebini.


Na terenie miasta i gminy Trzebinia znajduje się także wiele wartych odwiedzenia zabytków, wśród których wymienić należy: przyciągający uwagę niezwykłą formą architektoniczną i ciekawą historią Zespół Pałacowo - Parkowy w Młoszowej, położony w uroczym parku staropolski Dwór Zieleniewskich w Trzebini oraz dwa znane w Małopolsce ośrodki kultu maryjnego: Sanktuarium Maryjne w Płokach i podniesione w roku 2013 do rangi Bazyliki Mniejszej Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini.


W Trzebini przez cały rok organizowane są ciekawe wydarzenia kulturalne i rozrywkowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych: Rekreacyjny Rajd Rowerowy na trasie Kraków-Trzebinia, Dni Trzebini, plenerowe widowiska w ogrodach przy Bazylice Mniejszej w Trzebini, Piknik Seniora oraz Wigilia na Rynku. Zapraszamy również na seanse kinowe 3D i przedstawienia teatralne. Natomiast w Dworze Zieleniewskich odbywają się koncerty muzyki klasycznej i rozrywkowej, wernisaże, wystawy oraz spotkania z artystami i podróżnikami. Tym z Państwa, którzy odwiedzą nasze miasto życzymy, aby było to miłe, długo pozostające w pamięci spotkanie.


Serdecznie zapraszamy!POLECANE MIEJSCA:


Dwór Zieleniewskich w Trzebini
Zespół Pałacowo-Parkowy w Młoszowej
Sanktuarium maryjne w Płokach
Bazylika Mniejsza w Trzebini
Dom Kultury „Sokół”ROZRYWKA I REKREACJA:
Kino 3D „Sokół”
Kryta Pływalnia Aqua Planet w Trzebini
Skatepark na Os. Krze
Ośrodek Rekreacyjny „Kozi Bród”
Ośrodek Rekreacyjny „Balaton”
Ośrodek Rekreacyjny „Chechło”
Puszcza DulowskaIMPREZY CYKLICZNE:
Rekreacyjny Rajd Rowerowy Kraków-Trzebinia (kwiecień/maj)
Plenerowe widowiska w ogrodach przy Bazylice Mniejszej w Trzebini (czerwiec)
Dni Trzebini (czerwiec)
Imprezy biegowe (kwiecień, wrzesień)
Wigilia na Rynku (grudzień)