Gmina Ochotnica Dolna

Gmina Ochotnica Dolna


Gmina Ochotnica Dolna leży w województwie małopolskim, na terenie powiatu nowotarskiego, w Gorcach i schodzących ku Dunajcowi zboczach Beskidu Sądeckiego. Gminę stanowią trzy wsie: Tylmanowa, Ochotnica Dolna i Ochotnica Górna. Ochotnica Dolna i Ochotnica Górna często są traktowane jako jedna z najdłuższych wsi w Polsce.


Cztery wieże widokowe w Gminie powstały w ramach projektu pn. "Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców – szlaki turystyki rowerowej, pieszej i narciarskiej w Gminie Ochotnica Dolna" realizowanego w latach 2014 – 2016. Wieże zlokalizowane są na szczytach Lubania i Gorca (Ochotnica Dolna), Magurek (Ochotnica Górna) i Koziarza (Tylmanowa). Swoją architekturą nawiązują do drewnianych kościołów gotyckich w regionie. Roztacza się z nich przepiękna panorama.


Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców to również altany widokowe, w których można podziwiać roztaczające się na okolicę panoramy, ale także schronić się przed złymi warunkami atmosferycznymi. To także trasy pieszo – rowerowo – narciarskie (około 140 km) oraz odcinek pilotażowy Szlaku Kultury Wołoskiej (19,1 km), który biegnie w okolicach Magurek. Jest to zespół dawnych terenów pasterskich, rolnych i osadniczych w masywach gór otaczających Dolinę Ochotnicy. Jest on  jednym z najbogatszych w skali kraju pod względem czytelności i jakości krajobrazowej spuścizny archaicznej gospodarki, bazującej na dawnych tradycjach i zwyczajach wołoskich.


W ciągu roku w Gminie Ochotnica Dolna odbywa się wiele imprez nie tylko regionalnych, ale także o zasięgu ogólnopolskim m. in. Gorce Ultra Trail czy MTB 4 Towers. W zimie organizowane są kuligi. Latem można poznać kulturę i tradycję pasterską, odwiedzić bacówkę i zasmakować pysznej regionalnej kuchni.