
Informacja o gminie
To tu jest brama do Czech i Polski oraz na Śląsk i Morawy. Tu Odra żłobi swoje naturalne rozlewiska, tworząc unikalne w skali Europy meandry. Tu komponowali Beethoven i Liszt. Tu spędzał chwile młodości Joseph von Eichendorff obok Schillera i Goethego najwybitniejszy twórca niemieckiego romantyzmu w literaturze. Tu pierwszy raz połączono koleją monarchię Hohenzollernów i Habsburgów. Tu przetrwały stare średniowieczne twierdze i szlacheckie pałace, barokowe kościoły i ludowe kapliczki. Tu zachowały się bezcenne zabytki techniki – najstarsza polska kuźnia z 1702 roku i równie wiekowy młyn.

Tu można obejrzeć kolekcję możnowładczych pochówków rodziny von Reiswitz, równających się z królewskimi zbiorami wawelskimi. Tyle w skrócie o przebogatym dziedzictwie miejscowości Krzyżanowice.

Gmina Krzyżanowice stwarza nie tylko wyśmienite warunki do zamieszkania oraz weekendowego wypoczynku, ale i inwestowania, czemu służą liczne tereny inwestycyjne, a także system ulg w podatkach lokalnych. Konsekwentnie realizowana jest polityka zrównoważonego rozwoju w duchu ekologii. Gminę Krzyżanowice warto odwiedzić i poznać.

Położenie
Gmina Krzyżanowice położona jest w zachodniej części województwa śląskiego, w górnym biegu rzeki Odry.

Leży u wrót obniżenia między Sudetami a Karpatami, zwanego Bramą Morawską, na południu Kotliny Raciborskiej.

Jej obszar zamknięty jest od południowego zachodu granicą państwową z Czechami, od zachodu sąsiaduje z gminą Krzanowice, od północy z miastem Racibórz, a od wschodu jej granice stanowi rzeka Odra, oddzielająca Krzyżanowice od gminy Lubomia i Gorzyce.
